Porgmun 2019

Ve dnech 21. až 24. března se uskutečnil šestý ročník mezinárodní konference PORGMUN, která je pořádána gymnáziem PORG. Tento rok se zúčastnili delegáti ze sedmi různých zemí a dohromady bylo 11 delegací.

Ve čtvrtek jsme se sešli na Malostranském náměstí a společně se vydali na AAU Campus, kde probíhaly registrace. Zahajovací ceremoniál se konal v budově Parlamentu ČR. Na pozvání organizátorů přednášely 3 významné osobnosti české politické scény, aby svými proslovy zahájily konferenci. Jedním z přednášejících byl např. Cyril Svoboda (bývalý šéf KDU-ČSL, ministr zahraničí a nynější poradce Andreje Babiše). Součástí zahajovací ceremonie byla i debata o dialozích, do které se mohli všichni účastníci konference zapojit a projevit svůj názor. Po třech hodinách strávených v budově Parlamentu jsme se konečně setkali s komisemi a společně se vydali na procházku Prahou. Ice breakers (různé hry, během kterých se delegáti mezi sebou seznámí) probíhaly v kavárnách nebo restauracích v centru Prahy. Tento den jsme zakončili okolo osmé hodiny na Gala večeři, pořádané v netradičních prostorách Vnitroblocku.

Pátek a sobotu jsme strávili v krásném AAU Campusu, kde probíhaly práce v komisích. Po té, co jsme se všichni usadili ve svých učebnách, začala nejdůležitější část celé konference – debatování. Delegáti reprezentovali jednotlivé státy a snažili se prosazovat jejich názor, např. delegát Ruské federace v Ekonomické a sociální radě (ECOSOC) mluvil s ruským přízvukem a skoro nikdo až do posledního dne nevěděl, že byl falešný. Vždy po několika hodinách neustálého pracování proběhly tzv. cookie breaks, které trvaly 15 minut, během kterých si studenti mohli dát malou svačinu. Oběd poté probíhal každý den okolo poledne.

V neděli ráno některé komise ještě horlivě debatovaly a hlasovaly o rezolucích. Rady, které měly už vše hotové, udělovaly a plnily tresty za pozdní příchody nebo pozdní odevzdání Position paper (dokument, ve kterém delegát shrnuje názor jeho státu na daný problém). Také jsme si přečetli obsah tzv. ‚Gossip box‘, jelikož během debatování mohli delegáti psát své postřehy o ostatních delegátech a dávali je do krabice, kterou měla každá komise v učebně.
Po obědě jsme se vydali na Magistrát hl. m. Prahy, kde se konal závěrečný ceremoniál. Zde byl prostor pro proslov chairs (studenti moderující debaty v komisích), kteří zrekapitulovali celou konferenci a předali také ceny nejlepším delegátům z komise, které předsedali. Z naší delegace získal toto ocenění Filip Choděra (O7.A).


Konference se nám celkově líbila a myslím si, že mě naučila hodně nových věcí. Příští rok se určitě zúčastníme znovu. Nakonec bychom chtěli poděkovat paní profesorce Plevové, která nás měla na starost, za její trpělivost.

Thi Minh Huyen Bachová, O5.A