Archiv rubriky: Aktuální akce školy

Švýcarsko 2024

Pondělí 10. června jsme začali příjezdem k trajektu v městečku Meersburg, odkud jsme v 5:30 vyrazili lodí Tábor do Kostnice. Po příjezdu jsme zaparkovali na parkovišti u nádraží a po krátké pauze na snídani jsme se vydali na procházku městem. Viděli jsme sochu Imperie, budovu bývalého koncilu, katedrálu Panny Marie, Husův dům a Husův kámen. Po procházce, která trvala něco málo přes hodinu a půl, jsme se vydali na hodinový přejezd autobusem do Schaffhausenu, kde jsme zavítali do pevnosti Munot. Odtud jsme šli asi 5 kilometrů k Rýnským vodopádům. Kvůli vysokému stavu vody jsme se nemohli podívat na vyhlídku uprostřed vodopádů, a tak jsme absolvovali pouze 15 minutovou okružní plavbu pod vodopády. Od vodopádů jsme přejeli na ubytování v obci Jaun, kde nás čekala večeře a individuální večerní program.

V úterý 11. června byl kvůli nepříznivým podmínkám program pozměněn, a tak jsme se místo na horu Bäderhorn vydali k Ženevskému jezeru. Nejprve jsme navštívili středověký vodní hrad Chillon. Tam jsme se během individuální prohlídky podívali do téměř všech místností a prostor hradu. Poté jsme se autobusem přemístili do Montreux, kde jsme se nejprve podívali do muzea skupiny Queen, která v tomto městě měla nahrávací studio, a poté jsme měli krátký rozchod na občerstvení a nákupy. Autobusem jsme dále jeli do Lausanne. Tam jsme šli do Olympijského muzea. Zde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí z interaktivní výstavy a zábavných prvků. Potom jsme také navštívili centrum města, kde se nachází katedrála Notre-Dame. Po její návštěvě jsme měli rozchod a poté jsme jeli zpět na ubytovnu v Jaunu.

I ve středu byla snídaně jako vždy v 7:15 a okolo osmé byl sraz. Nejprv jsme navštívili vodopády Trümmelbach. Vyjeli jsme nahoru výtahem a ocitli se v jícnu hory, kde masa dunící vody připomínala jícen samotného pekla.

Pak jsme pokračovali do soutěsky řeky Aary, kde jsme dostali letáčky s mapou. 

Soutěska je dlouhá 1 400 m a nejužší místo je dlouhé 1 metr, největší má pak 40 metrů. Nejvyšší místo činí 180 metrů a nejvyšší naměřená úroveň vody je 5 metrů. Řece trvá 11 minut protéct celou soutěskou. 

Dále jsme pokračovali do skanzenu Ballenberg. Areál skanzenu je opravdu velký, takže jsme nestihli všechno U některých z historických domů byla i zvířata – např. prasata, krávy a v jedné stáji jsme našli i koně. Ve skanzenu jsme měli nejdelší rozchod. Poté jsme jeli zpátky na chatu, kde jsme měli večeři v 18:00. Po večeři nám bylo řečeno, co nás čeká další den. Poté jsme až do večerky měli volno.

Ve čtvrtek 13. června jsme se vydali na Bäderhorn. Vstávali jsme jako obvykle v 6:45. Sraz jsme měli kolem osmé hodiny ranní. Na začátku nám počasí moc nepřálo a i vrchol Bäderhornu byl zamlžený. Jeli jsme cca 10 minut autobusem a dál jsme museli pěšky.  Po cestě se počasí zlepšovalo. Nejprve jsme měli mírné stoupání po asfaltové cestě k sýrárně, kterou vlastnila velmi milá paní, která nám ukázala, jak se vyrábí domácí sýr. Dále nás už nečekalo nic jiného než stoupání po kamenité strmé stezce. Na vrcholu jsme mohli vidět celá pohoří a i náš autobus. Kolem druhé hodiny jsme se vraceli do chatky v Jaunu. Měli jsme dvě hodny na to ,abychom si začali balit věci do kufrů. Večer jsme šli ještě k malé hradní zřícenině nad Jaunem. Po návratu jsme měli volno.

V pátek ráno 14. června jsme se již mírně znaveni předchozími dny naposledy nasnídali v Jaunu, rozloučili se a vydali se směr čokoládovna Maison Cailler v Brocu. Tam nás čekala interaktivní prohlídka, která nám osvětlila historii čokoládovny a výrobu čokolády samotné. Též jsme mohli ochutnat z poměrně bohaté ochutnávky. Téměř všichni si potom v prodejně čokoládovny nakoupili zásoby pochutin i domů. Poté nás čekala ještě prohlídka nedaleké sýrárny v Gruyères, kde jsme si mohli prohlédnout zrající sýry a pan průvodce nám alespoň trochu přiblížil, jak se vyrábí. Následoval kratší rozchod v městečku, jehož účelem bylo podívat se do zdejšího katolického kostela. Den jsme zakončili několikahodinovou návštěvou Bernu, ve kterém jsme si prohlédli medvědy v medvědím příkopu,dále vystoupali na věž katedrály Münster, jejíž úctyhodná výška činí 101 metrů, a nám se naskytl nádherný výhled. Pak už nás čekaly jen poslední nákupy a noční cesta domů. Do Prahy jsem dorazili v sobotu 15. června ve 4:00

Chtěli bychom závěrem poděkovat panu průvodci Ondřeji Kafkovi, panu řidiči Martinovi, paní prof. Kantové a Šimkové a v neposlední řadě panu prof. Bohuslavu Zezulovi. Švýcarsko jsem si skutečně všichni užili!

Benešová, Stráňavová, Polák, Mrštinová, Mana (kvarta B)

Zájezd do Anglie

V pondělí 17. června jsme my, žáci z Tercie A a B, naše milé paní profesorky Prokopová, Říhová a Vondráčková a skvělá průvodkyně Bára zabalili kufry a vyrazili na dlouho očekávaný týdenní pobyt v Anglii.

Cesta byla dlouhá, takže jsme do Velké Británie dorazili až v úterý ráno. Náš zájezd jsme začali výletem v Brightonu. Prošli jsme se po Palace Pier, navštívili jsme místní Sea Life akvárium (což je mimochodem nejstarší akvárium na světě), prohlédli si Royal Pavilion, rozhlédli se z rozhledny i360 a na chvíli jsme pobyli na pláži. Na konci dne nás autobus odvezl k hostitelským rodinám v přímořském městečku Worthing, u kterých jsme bydleli.

Další den jsme šli do studijního centra ve Worthingu, kde jsme se dopoledne učili. Odpoledne jsme potom vyrazili do Eastbourne a na útesy Seven Sisters, odkud byly úžasné výhledy na okolí a maják Beachy Head.

Ve čtvrtek jsme se opět dopoledne učili a odpoledne jsme jeli do přístavu Portsmouth. Zde jsme byli v námořním muzeu a na historické lodi Victory, se kterou Admirál Nelson zvítězil nad Napoleonem v bitvě u Trafalgaru.

V pátek bylo poslední dopoledne kdy jsme se učili a za naše náročné třídenní studium jsme dostali certifikát. Poté jsme se odpoledne vypravili na kouzelný hrad Arundel s nádhernými zahradami.

V sobotu jsme celý zájezd zakončili celodenní výpravou do Londýna, kde jsme se projeli lodí po Temži a viděli spoustu známých budov a míst, od nultého poledníku v Greenwich, přes sídlo krále Buckingham Palace, Trafalgarské náměstí až po Houses of Parliament se slavným Big Benem. Prošli jsme se parky Green Park a St James’s Park a na závěr jsme se pokochali výhledem z London Eye. Poté jsme se metrem vrátili k autobusu a vyrazili na dlouhou zpáteční cestu.

V neděli 23. června jsme v pořádku dorazili domů, plní dojmů a zážitků. Myslím, že náš zájezd do Anglie jsme si všichni užili, paním profesorkám děkujeme za doprovod a paní profesorce Říhové za organizaci.

Tereza Bielecká, 03.B

ptr

Zájezd do Paříže

V úterý odpoledne jsme se všichni sešli a po chvíli vyjeli autobusem směr Paříž. Seznámili jsme se s příjemnými řidiči Romanem a Milanem a také s naší průvodkyní Katkou. Jelo se s přestávkami celou noc. V ranních hodinách jsme dorazili do Paříže. Pršelo, takže jsme obdivovali památky z autobusu, ale po chvíli nás autobus vysadil před Eiffelovou věží. Měli jsme rozchod, takže si každý mohl vybrat zda pojede výtahem, nebo půjde pěšky. Poté jsme se zase sešli a šli do Invalidovny, kde byly úchvatné nástěnné malby a hrobka Napoleona Bonaparte. Po návštěvě Invalidovny jsme vyrazili podél Seiny do Quartier latin. Tam jsme se naobjedvali. Opět jsme se sešli a vyrazili před Louvre a zahradami Tuileries k nábřeží, kde na nás čekala vyhlídková loď. Jeli jsme po Seině asi hodinu a pozorovali památky z vody. Vysadila nás na stejném místě, kde na nás již čekal autobus. A tak jsme vyrazili na hotel Formule 1. Nebyl nijak úžasný, ale na dvě noci postačil. Ráno jsme dojeli před Versailles, kde pršelo. Než jsme se dostali do budovy, byli jsme úplně promočení, ale vevnitř jsme uschli a kochali se obrazy. Také jsme měli možnost si koupit makronky. Pak nás autobus přivezl na Montmartre, kde jsme také měli rozchod na oběd. Z Montmartru jsme jeli metrem do čtvrti La Défense. Byla tam spousta obchodů, kde jsme si mohli něco nakoupit. Vyčerpaní jsme dojeli autobusem na hotel a šli spát. Dalšího rána jsme se sbalili a vyjeli do nedalekého Disneylandu. Tam jsme měli rozchod, vždy se jen po pár hodinách ohlásili a poté si užívali dál. Byla tam spoustu atrakcí např. Hyperspace Mountain (Star wars). Ve večerních hodinách jsme unavení nasedli do autobusu a vyjeli směr Praha. Byl to opravdu hezký výlet!

Magdalena Jílková (O3.B)

2. dubna se třídy O4.B a O3.B s učiteli Skrčenou Alenou, Svobodovou Irenou a Šimkovou Jaroslavou vydaly v odpoledních hodinách na cestu autobusem do Francie. V ranních hodinách dorazily do Paříže, kde bohužel počasí moc nepřálo, ale naštěstí se během vyčkání fronty na Eiffelovu věž vyjasnilo a byl tak vidět krásný výhled na rozlehlou Paříž. Ten samý den navštívily také Invalidovnu i s prohlídkou a exteriér paláce Louvre. Následovala procházka krásnými zahradami, která pokračovala až k vyhlídkové lodi. Přespání proběhlo v motelu F1 a hned další den se skupina vydala do Versailles. Tam si všichni mohli prohlédnout nádherné obrazy a zahrady. Cesta pokračovala na Moulin Rouge, kde se dalo výborně naobědvat. Poté jsme se přemístili na okraj města, zde se nachází La Défense, což je velice moderní a často odsuzovaná část. Tam všichni měli spoustu času zajít si do nejrůznějších obchodů. Poslední den proběhla návštěva v Disneylandu, kde si každý mohl vystát někdy až hodinové řady na adrenalinové atrakce. Ačkoliv se strhly občasné přeháňky, tak si všichni tento zájezd velmi užili.

Dorota Cejpek (O4.B)

PORGMUN a AlejMUN

Letošní konference MUN pořádaná gymnáziem PORG v termínu 7.-10. března se z naší školy účastnilo 16 studentů. Letošním tématem byla „Budoucnost pro následující generace“. Komisí bylo celkem 9 a v každé se řešila nejrůznější témata, od práv žen po životní prostředí.

Celá akce začala ve čtvrtek dopoledne 7.3. na Newtonské univerzitě na Vyšehradě. První den se konala uvítací ceremonie, na které vystoupilo několik řečníků včetně ředitele školy, a uvítali nás na této konferenci.

Druhý den jsme už jako delegáti seděli v komisích, také v prostorech Newtonské univerzity, a řešili jsme první téma. Celý průběh konference byl prokládán tzv. cookie breaks, což byly prostě přestávky s občerstvením a zároveň nejoblíbenější momenty celé konference.

Třetí den jsme řešili druhé téma našich komisí a opět jsme měli k dispozici občerstvení. Od 18:30 jsme měli Gala dinner v Cubexu na Pankráci, kde už jsme mohli jen odpočívat, jíst a bavit se. Samozřejmě tam byl velký výběr jídla, ale nejlepší tam měli sladké.

Čtvrtý a poslední den jsme ještě ráno dodělávali druhá témata a když jsme skončili, přesunuli jsme se na Magistrát, kde se odehrávala poslední části celé letošní PORGMUN konference, a to byla uzavírací ceremonie. Během ní si všichni děkovali a chválili plodné debaty delegátů v jednotlivých komisích. Na závěr, jako vždy, vypukl velký aplaus.

Děkujeme paní profesorce Prokopové za doprovod a doufáme, že s námi půjde příště zase 🙂

Miriam Plchová, O5.B

Ve dnech 15.-18. března se delegace z Gymnázia Omská zúčastila prvního ročníku konference simulace OSN, Alejmun2024 pořádané pražským Gymnáziem Nad Alejí. Z naší školy se zúčastnilo 17 studentů, kteří zastupovali různé státy, například Kolumbii, Francii, USA nebo Tálibán, a nebo se chopili jiné role v debatě. Zahajovací ceremonie se konala v Holešovicích v kampusu WPP, kde se představili dva hosté vyprávějící o svých zkušenostech s mezinárodními vztahy. Na místo přijela dokonce i CNN Prima news, která o konferenci udělala krátkou reportáž, dokonce i s našimi studenty. Další dva dny probíhaly debaty přímo v prostorách Gymnázia nad Alejí v Petřinách a jeden večer se delegáti pobavit na společenském večeru v centru města. Uzavírací ceremonie poslední den probíhala na Magistrátu hlavního města Prahy. Tato konference nám proto nedala jen nové zkušenosti v debatovaní, ale mohli jsme poznat i nová místa v Praze. 

Studenti z Gymnázia Omská byli velmi úspěšní a podařilo se jim nasbírat i ceny za to, jak skvěle debatovali. Naše škola si na konto připsala dvě čestné uznání a dvě ceny za nejlepšího delegáta. Konference se účastnilo skoro sto delegátů a tyhle ceny bereme jako velký úspěch. Závěrem bychom chtěli poděkovat paní profesorce Plevové za doprovod na konferenci a vypůjčení koruny pro královnu Alžbětu II. 

Alžběta Schejbalová , O6.A

Matematicko-fyzikální kurz

V odpoledních hodinách v neděli 24. 3. se studenti vyšších ročníků vydali na cestu na matematicko-fyzikální kurz, jež se konal ve středisku DDM v Lhotce u Mělníka. Tento kurz probíhal až do středy a během něj jsme byli rozděleni do 3 týmů, ve kterých jsme společně plnili úlohy, které nám zadali učitele nebo i ostatní týmy.

První večer jsme vymysleli jména našich týmů a erby. O názvech týmů by se dalo říct, že byly velmi originální – X Æ A-12, Klobásy a CCC. Dále nám byl zadán úkol, kterému jsme se měli věnovat ve volných chvílích, a to postavit most z placatých špaget, aneb linguine a lepidla, který měl přesně stanovené minimální rozměry. Při plánovaní toho, jak bude náš most vypadat, jsme se setkali s problémy jako třeba neúkojná chuť na špagety, takže člověk mohl často zaslechnout chroupání neuvařených špaget, nebo návrhy, že špagety uvaříme a sníme.

Druhý den jsme zahájili hrami, abychom se zahřáli, protože počasí nám zrovna nepřálo. K poledni pak bylo tepleji, a tak jsme hráli hru nesoucí název Kubb. Odpoledne jsme běhali po okolí a snažili se najít čísla, za která jsme výměnou od profesorů dostali šifry, které jsme museli vyřešit, abychom dostali nápovědu k „hlavní šifře“. Během večerního programu se hrály společenské hry a následovně stavěly mosty.

Třetí den jsme se celé dopoledne snažili vymyslet 6 šifer pro jiný tým, které jsme měli poschovávat na trase, již jsme také vymysleli, a ke které jsme vytvořili mapu. Odpoledne jsme pak obdrželi mapu s trasou od jiného týmu, hledali šifry, následně se pak s nimi velmi dlouho trápili, protože některé se podařilo udělat opravdu těžké. Naše trápení však bylo zmírněné, když jsme našli odměnu ve formě čokolády, ke které jsme ale nejdříve museli poskládat další mapu. Večer jsme hráli stolní hry, zatímco někteří jedinci u toho pojídali pizzy, které si objednali v restauraci v Mělníku.

Ve středu bylo v plánu už jen otestovat výdrž našich mostů, převážně jejich nosnost, která byla vyšší, než by kdokoliv asi čekal (nejvíce asi 2 kg) a po obědě jsme bohužel museli jet domů.

Děkujeme profesorům, za skvěle zorganizovaný MF kurz, že na nás měli celou dobu nervy a těšíme se snad na další MF kurz příští rok!

Za O6.A Zuzana Lauberová