Archiv rubriky: Aktuální akce školy

PORGMUN a AlejMUN

Letošní konference MUN pořádaná gymnáziem PORG v termínu 7.-10. března se z naší školy účastnilo 16 studentů. Letošním tématem byla „Budoucnost pro následující generace“. Komisí bylo celkem 9 a v každé se řešila nejrůznější témata, od práv žen po životní prostředí.

Celá akce začala ve čtvrtek dopoledne 7.3. na Newtonské univerzitě na Vyšehradě. První den se konala uvítací ceremonie, na které vystoupilo několik řečníků včetně ředitele školy, a uvítali nás na této konferenci.

Druhý den jsme už jako delegáti seděli v komisích, také v prostorech Newtonské univerzity, a řešili jsme první téma. Celý průběh konference byl prokládán tzv. cookie breaks, což byly prostě přestávky s občerstvením a zároveň nejoblíbenější momenty celé konference.

Třetí den jsme řešili druhé téma našich komisí a opět jsme měli k dispozici občerstvení. Od 18:30 jsme měli Gala dinner v Cubexu na Pankráci, kde už jsme mohli jen odpočívat, jíst a bavit se. Samozřejmě tam byl velký výběr jídla, ale nejlepší tam měli sladké.

Čtvrtý a poslední den jsme ještě ráno dodělávali druhá témata a když jsme skončili, přesunuli jsme se na Magistrát, kde se odehrávala poslední části celé letošní PORGMUN konference, a to byla uzavírací ceremonie. Během ní si všichni děkovali a chválili plodné debaty delegátů v jednotlivých komisích. Na závěr, jako vždy, vypukl velký aplaus.

Děkujeme paní profesorce Prokopové za doprovod a doufáme, že s námi půjde příště zase 🙂

Miriam Plchová, O5.B

Ve dnech 15.-18. března se delegace z Gymnázia Omská zúčastila prvního ročníku konference simulace OSN, Alejmun2024 pořádané pražským Gymnáziem Nad Alejí. Z naší školy se zúčastnilo 17 studentů, kteří zastupovali různé státy, například Kolumbii, Francii, USA nebo Tálibán, a nebo se chopili jiné role v debatě. Zahajovací ceremonie se konala v Holešovicích v kampusu WPP, kde se představili dva hosté vyprávějící o svých zkušenostech s mezinárodními vztahy. Na místo přijela dokonce i CNN Prima news, která o konferenci udělala krátkou reportáž, dokonce i s našimi studenty. Další dva dny probíhaly debaty přímo v prostorách Gymnázia nad Alejí v Petřinách a jeden večer se delegáti pobavit na společenském večeru v centru města. Uzavírací ceremonie poslední den probíhala na Magistrátu hlavního města Prahy. Tato konference nám proto nedala jen nové zkušenosti v debatovaní, ale mohli jsme poznat i nová místa v Praze. 

Studenti z Gymnázia Omská byli velmi úspěšní a podařilo se jim nasbírat i ceny za to, jak skvěle debatovali. Naše škola si na konto připsala dvě čestné uznání a dvě ceny za nejlepšího delegáta. Konference se účastnilo skoro sto delegátů a tyhle ceny bereme jako velký úspěch. Závěrem bychom chtěli poděkovat paní profesorce Plevové za doprovod na konferenci a vypůjčení koruny pro královnu Alžbětu II. 

Alžběta Schejbalová , O6.A

Matematicko-fyzikální kurz

V odpoledních hodinách v neděli 24. 3. se studenti vyšších ročníků vydali na cestu na matematicko-fyzikální kurz, jež se konal ve středisku DDM v Lhotce u Mělníka. Tento kurz probíhal až do středy a během něj jsme byli rozděleni do 3 týmů, ve kterých jsme společně plnili úlohy, které nám zadali učitele nebo i ostatní týmy.

První večer jsme vymysleli jména našich týmů a erby. O názvech týmů by se dalo říct, že byly velmi originální – X Æ A-12, Klobásy a CCC. Dále nám byl zadán úkol, kterému jsme se měli věnovat ve volných chvílích, a to postavit most z placatých špaget, aneb linguine a lepidla, který měl přesně stanovené minimální rozměry. Při plánovaní toho, jak bude náš most vypadat, jsme se setkali s problémy jako třeba neúkojná chuť na špagety, takže člověk mohl často zaslechnout chroupání neuvařených špaget, nebo návrhy, že špagety uvaříme a sníme.

Druhý den jsme zahájili hrami, abychom se zahřáli, protože počasí nám zrovna nepřálo. K poledni pak bylo tepleji, a tak jsme hráli hru nesoucí název Kubb. Odpoledne jsme běhali po okolí a snažili se najít čísla, za která jsme výměnou od profesorů dostali šifry, které jsme museli vyřešit, abychom dostali nápovědu k „hlavní šifře“. Během večerního programu se hrály společenské hry a následovně stavěly mosty.

Třetí den jsme se celé dopoledne snažili vymyslet 6 šifer pro jiný tým, které jsme měli poschovávat na trase, již jsme také vymysleli, a ke které jsme vytvořili mapu. Odpoledne jsme pak obdrželi mapu s trasou od jiného týmu, hledali šifry, následně se pak s nimi velmi dlouho trápili, protože některé se podařilo udělat opravdu těžké. Naše trápení však bylo zmírněné, když jsme našli odměnu ve formě čokolády, ke které jsme ale nejdříve museli poskládat další mapu. Večer jsme hráli stolní hry, zatímco někteří jedinci u toho pojídali pizzy, které si objednali v restauraci v Mělníku.

Ve středu bylo v plánu už jen otestovat výdrž našich mostů, převážně jejich nosnost, která byla vyšší, než by kdokoliv asi čekal (nejvíce asi 2 kg) a po obědě jsme bohužel museli jet domů.

Děkujeme profesorům, za skvěle zorganizovaný MF kurz, že na nás měli celou dobu nervy a těšíme se snad na další MF kurz příští rok!

Za O6.A Zuzana Lauberová

Informace ke školní přijímací zkoušce z anglického jazyka

Vážení rodiče, milí uchazeči,

jak už jsme na našich stránkách informovali, termíny pro školní přijímací zkoušku z anglického jazyka jsou 4. a 5. dubna 2024, a to v 8:00 pro oba termíny

V nejbližších dnech budeme posílat pozvánky na tuto zkoušku. Ti, kteří zvolili elektronické a hybridní podání přihlášky, obdrží pozvánku elektronicky přes systém Dipsy. Ti, kteří zvolili písemnou podobu přihlášky, obdrží doporučený dopis s pozvánkou.

Exkurze do ČNB

Dne 29.2. se třída O6A pod vedením pana profesora Horáka zúčastnila prohlídky České národní banky. Nejdříve nám byl puštěn krátký animovaný film o historii placení a také o samotné ČNB. Viděli jsme obří, třinácti tunové trezorové dveře vyrobené z pancíře. Mohli jsme si také potěžkat kilovou zlatou cihlu, okolkovat si vlastní bankovku, nebo si prohlédnout druhou největší minci na světě – 130 kilogramů, 99,99% ryzího zlata. Její aktuální hodnota je asi 190 milionů korun. To vše ke stému výročí vzniku první Československé koruny v roce 1919.

Kromě těchto zajímavostí a atrakcí jsme se také dozvěděli mnoho o historii peněz, o jejich vzhledu, který se měnil v průběhu let, nebo jsme zjišťovali, co všechno můžeme na dnešní papírové bankovce najít a jak rozeznat její pravost.

Myslím, že se exkurze velmi vydařila a těšíme se na další podobně přínosné akce.

Za O6.A Ondřej Beneš

Přednáškový den

Poslední lednový den tohoto roku se uskutečnil pro všechny studenty našeho gymnázia oblíbený Přednáškový den . Na naši školu byli pozváni přednášející napříč všemi možnými obory. Od těchto odborníků měli studenti možnost si poslechnout řadu velmi zajímavých prezentací: například o využití fotografie, explozivní chemii, problematice migrace v Česku, moderní architektuře, životě slavných osobností či o deskových hrách. Přednáškový den ukázal, o jakých tématech se učí na vysokých školách, což může pomoci studentům posledního ročníku při výběru škol, kam by chtěli po maturitě. Nebo se studenti prostě a jednoduše bavili a dozvěděli něco nového z oblasti, která je zajímá.
Obdrželi jsme mnoho pozitivních ohlasů od profesorů, studentů i od samotných přednášejících.

Všem pozvaným moc děkujeme za účast a také velice děkujeme profesorům za jejich vstřícnost a podporu.

Budeme se těšit příští rok.

Kamila Lešková O7.B