Archiv rubriky: Aktuální akce školy

Přednáškový den

Poslední lednový den tohoto roku se uskutečnil pro všechny studenty našeho gymnázia oblíbený Přednáškový den . Na naši školu byli pozváni přednášející napříč všemi možnými obory. Od těchto odborníků měli studenti možnost si poslechnout řadu velmi zajímavých prezentací: například o využití fotografie, explozivní chemii, problematice migrace v Česku, moderní architektuře, životě slavných osobností či o deskových hrách. Přednáškový den ukázal, o jakých tématech se učí na vysokých školách, což může pomoci studentům posledního ročníku při výběru škol, kam by chtěli po maturitě. Nebo se studenti prostě a jednoduše bavili a dozvěděli něco nového z oblasti, která je zajímá.
Obdrželi jsme mnoho pozitivních ohlasů od profesorů, studentů i od samotných přednášejících.

Všem pozvaným moc děkujeme za účast a také velice děkujeme profesorům za jejich vstřícnost a podporu.

Budeme se těšit příští rok.

Kamila Lešková O7.B

Exkurze do Temelína

Dne 9. 1. 2024 se naše třída kvinta B za pedagogického doprovodu pana profesora Lesáka a pana profesora Kopeckého zúčastnila exkurze do jaderné elektrárny Temelín na jihu Čech. Do elektrárny jsme se dostali za necelé dvě hodiny jízdy autobusem.

Elektrárna Temelín je jedna ze dvou českých jaderných elektráren. Nachází se na 143 hektarech půdy, které patřil společnosti ČEZ. Elektřina se vyrábí ve dvou výrobních blocích a celkové rozložení a chod elektrárny je uzpůsoben tak, aby se nikomu nemohlo nic stát. Pro návštěvníky i zaměstnance platí všemožné vstupní kontroly a vypadá to tak trochu jako na letišti. Kvůli bezpečnosti jsme také museli mít na hlavě helmy.

Když někdo řekne jaderná elektrárna, všichni si jistě jako jednu z prvních věcí vybavíme chladící věže. My jsme se k nim v rámci exkurze dostali a právě u nich nám paní průvodkyně řekla, že nejčastější dotaz je kladen na výšku věží. Tipli byste si kolik to je? Ráda vám prozradím, že výška chladících věží v Temelíně je celých 155 m!

Také jsme se byli podívat do prostoru sekundárního oběhu, což je zařízení vyrábějící elektřinu. Poté jsme ještě měli možnost se podívat do muzea, které bylo v informačním centru umístěném pár metrů od samotné jaderné elektrárny, a většina z nás této možnosti využila. Celou tuto naši exkurzi jsme zakončili prohlídkou celé elektrárny pomocí speciálních brýlí s virtuální realitou a tím nám bylo umožněno podívat se např. k reaktoru elektrárny nebo být uvnitř chladící věže. Virtuální prohlídka byla samozřejmě obohacena o komentář virtuálního průvodce.

Tento výlet byl velice zajímavý a za celou třídu můžu říct, že jsme si to užili. Určitě tuhle zkušenost doporučujeme i dalším třídám a všem nadšencům pro vědu a techniku.

Miriam Plchová (O5.B)

Štrasburské překvapení: Dojmy z nezapomenutelného zájezdu

Předvánoční čas jsme si zpříjemnili poznávacím výletem do evropské metropole – do Štrasburku. Naše cesta započala ve středu 6. prosince ve večerních hodinách, kdy jsme se sešli před budovou školy a za doprovodu profesorek Skrčené, Svobodové a Šimkové vyrazili vstříc dobrodružství. Cestu nám zpříjemnily komentáře pana průvodce Kamila, ty se týkaly především francouzské historie a informací o pauzách na záchod.

Ve čtvrtečních brzkých hodinách jsme dorazili k dominantě města, kterou je Evropský parlament. Nejprve nás pan Kamil provedl krásami okolí tohoto místa a následně jsme zavítali přímo do útrob eliptické budovy. Na jejím nádvoří jsme si udělali společnou fotografii a pana Kamila nahradila lokální průvodkyně. Ta nás provedla vnitřkem budovy a celou svou prohlídku zakončila filmem o obecném fungování Evropské unie a jejích výhodách.

Ještě dopoledne jsme byli autobusem přesunuti do centra města a mohlo začít opravdu velké dobrodružné poznávání. Společně jsme tak viděli Katedrálu Notre-Dame a malebné štrasburské uličky. Poté byl na pořadu dne rozchod a cestovatelé z Omské se vydali poznávat město na vlastní pěst. Někteří zamířili přímo do fastfoodových řetězců, jiné zaujala rozmanitost stánků s vánočními nápoji a typickými francouzskými (makronky) i německými pokrmy (preclíky). Měli jsme možnost se přesvědčit, že i Štrasburk jde s dobou a nabízí vrácení kelímků za zálohu.

Mlhavý večer byl zakončen přesunem na ubytování. To se nacházelo kousek od francouzsko-německých hranic na německé straně v obci Baden-Baden (němčináři přeložili jako „Koupat-Koupat“). Jelikož jsme dorazili brzy, někteří účastníci zájezdu se vydali na procházku do místní dominanty, tedy Kauflandu („Nákupní pozemek“). V penzionu jsme se také ráno nasnídali a mohli pokračovat zpět na francouzskou stranu Alsaska.

V pátek nás mimo prohlídku dalších památek (Vauban Dam, Kostel sv. Tomáše, La Petite France, Paroisse Saint-Nicolas) čekala jízda lodičkou. Jednalo se o krásné shrnutí celých dvou dní. Pak už nezbývalo než odjet zpět do reality Gymnázia Omská. Díky rychlé, zběsilé a pro spánek lehce nekomfortní jízdě jsme do Prahy nakonec dorazili o 3 hodiny dříve. Dle informací od účastníků sedících vepředu nás celou jízdu doprovázelo pro řidiče nečekané blikání radarů.

I tak jsme si zájezd velmi užili a bohužel pro maturanty nás žádný další takový nečeká 🙁

Tomáš Vlasák, Kateřina Sitná (O8.B)

Zápis do přípravných kurzů

Přípravné kurzy jsou vhodné pro žáky 5. a 9. třídy ZŠ, kteří se chystají k přijímacím zkouškám. Kurzy povedou zkušení vyučující Gymnázia Omská. Cílem je zlepšit úroveň znalostí i dovedností v českém jazyce a matematice.
Kurzy budou probíhat v únoru a v březnu 2024 v budově Gymnázia Omská.

Informace k přípravným kurzům jsou ke stažení zde.
Přihlášení na přípravné kurzy online zde.

Za tým Přípravných kurzů Gymnázia Omská
Mgr. Jana Kadečková a Mgr. Alena Drmolová