Knihovna dějepisu a společenských věd
Mgr. Jan Bruner
Mgr. Alena Drmolová
Mgr. Jakub Dvořák
Mgr. Štěpán Groll
PhDr. Tomáš Horák
Mgr. Zdeněk Pavlíček
Mgr. Petr Šimek
Mgr. Pavla Vágnerová
Proč se bavit o něčem, co už není? Proč zkoumat způsob života ve světě, ve kterém my nikdy žít nebudeme, neboť už dávno neexistuje? Proč se zajímat o životy lidí, kteří jsou již dávno mrtví? A k čemu je vůbec dobré nechat si tohle všechno vyprávět od lidí, kteří to nezažili? Pokud si studenti tyto otázky položí, a přesto je dějepis i nadále zajímá, pak to znamená, že naše práce splnila svůj účel.
Při studiu historie by si totiž studenti měli uvědomit, že se nejedná o zkoumání mrtvé minulosti, událostí, které se kdysi staly, poté byly jednou provždy popsány a nic dalšího už od nich nelze očekávat. Studenti jsou vedeni k pochopení minulosti jako něčeho, z čeho vyrůstá současný svět a co je pro jeho pochopení důležité a nezbytné.
Studenti by si zároveň měli uvědomovat i proměnlivost světa. Proto by seznámení s kulturou minulých věků mělo přinést poznání vlastní identity v kontextu společnosti současné, jejích tradic, ale také odlišností od časově a geograficky vzdálenějších kultur s vlastním vnímáním světa a hodnot.
Studenti jsou vedeni k poznání, že historie není jen uzavřenou minulostí ani shlukem faktů a definitivních závěrů, ale je kladením otázek, jimiž se současnost prostřednictvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnosti. Studenti by proto také měli dokázat chápat a hledat možné souvislosti mezi jednotlivými problémy, tedy cvičit se v tzv. historickém myšlení. Historie je vždy nedokončeným příběhem, a to nejen pokud jde o její otevřenost do budoucnosti, ale i co se týče neuzavřenosti interpretace minulosti.
Samozřejmě, že výuka dějepisu nespočívá jen ve „vyprávění starých příběhů“. Snažíme se výuku doplňovat vším, co je dostupné a užitečné, ať už jde o veškerou myslitelnou školní techniku, návštěvu výstav nebo výlety.
Ve všech ročnících čtyřletého i osmiletého studia je dějepis vyučován dvě hodiny týdně.
Ve třídách nižšího gymnázia (prima-kvarta) zapůjčuje škola studentům učebnice z nakladatelství SPN.
Ve třídách vyššího gymnázia (kvinta-oktáva) a ve třídách čtyřletého gymnázia jsou studentům doporučené učebnice z nakladatelství SPN, neurčí-li dotyčný vyučující jinak.